Krtr.ee - Kaunis Reaalne Tark Rõõmsameelne

Endometrioos - Diagnoosimine Ja Ravivõimalused

Me teame, et muutuvad hormonaalsed tasemed menstruaaltsükli ajal võivad naise kehal ja emakal olla erinevad tagajärjed. Üks selline probleem, mida kogevad naised, on endometrioosi. Endometrioos on seisund, kus emaka kude - endomeetrium - kasvab väljaspool emakat.

Mis on endometrioos?

Definitsioon ja põhjused

Endometrioos on seisund, kus emaka kude - endomeetrium - leidub teistes kehaosades, väljaspool emakat. See võib hõlmata munasarju, munajuhasid, vaagnapiirkonda, soolestikku ja põit. Endometrioosiga naisel areneb iga kuu sisemine vooder, mida kutsutakse menstruaaltsükliks, kuid väljaspool emakat. See võib põhjustada valusid, viljatusi ja muid sümptomeid.

Kuigi selle häire põhjused pole täielikult teada, on teadlased kirjeldanud selle esinemist seoses muude tervisega seotud tingimuste ja keskkonna riskifaktoritega. Need võivad olla geneetilised eelsoodumused, kus haigus on päritav, ja keskkonna faktorid, mis hõlmavad keemilisi aineid.

Kuidas see mõjutab menstruaaltsüklit?

Endometrioos mõjutab menstruaaltsüklit mitmel viisil. Kuna ülisuur emaka kudedega kaasnevad muutused, võib naine kogeda ebaregulaarseid perioode või äärmuslikke ebamugavusi menstruatsioonide ajal, mis võib olla nii füüsiliseks kui ka emotsionaalseks väljakutseks.

Endometrioosi sümptomid võivad ulatuda kergest valuvaevast, mis ilmneb menstruatsiooni ajal, rasestumisprobleemidest ja ebamugavustunde tekkest soole või põie piirkonnas.

Endometrioosi sümptomid ja diagnoos

Valu menstruaaltsükli ajal

Enamik endometrioosi sümptomitest esineb tavaliselt vahetult menstruatsioonijärgselt või menstruaaltsükli ajal. Naine võib tunda krampe, valu alakõhus, alaseljas, kubemes või puusades. Valu suurenemine võib toimuda ajal, mil ta kasutab tualetti või seksib.

Kuigi mõnel naisel võivad need valud olla talutavad, võivad need kaasa tuua elukvaliteedi halvenemise, stressi ja ärevuse. Seetõttu on oluline leida nii diagnoosimise kui ka ravi võimalused, et probleemi lahendada. Emade terviseväliste liitude hinnangul elab endometrioosiga 10–15% naistest.

Viljatusprobleemid

Väidetavalt võib endometrioos põhjustada viljatust. See on seotud võimalike häiretega munajuhades, kaasa arvatud nende blokeerimine, mis takistab viljastatud munade liikumist tupest emakasse. Lisaks võib endometriitikutuurja muudatused keha kemikaalides ja hormoonides muuta viljastumise keeruliseks.

Arvestades viljatuse tõusu, võivad püüded rasestuda olla emotsionaalselt ja vaimselt väljakutsuvad, või sellega seostuvad süü- / häbi tunded. Endometrioosiga naistel on oluline külastada spetsialisti, kes saab neile õiget nõu ja abi anda.

Millised testid ja uuringud aitavad diagnoosida endometrioosi?

Endometrioosi diagnoosimiseks võib olla vajalik üks või mitu testi või uuringut. Nendeks võivad olla:

  • Täielik füüsiline läbivaatus
  • Ultraheliuuring
  • Magnetresonantstomograafia (MRI)
  • Laparoskoopia - väikese sisselõike tegemist ülevalt kõhul, mille kaudu sisestatakse valgusallikaga minikaamera.

Ravivõimalused

Kirurgiline ravi

Kirurgia on tavaline endometrioosi ravi. See võib hõlmata endometrioosikoe eemaldamist, mis tekib väljaspool emakat - munasarjade, lähedalasuvate kudede või munajuhade kijutamist. Kuna see on invasiivne protseduur, tähendab see üldtutvust, mida tavaliselt kasutatakse operatsioonide ajal ja nõuab sageli taastumisperioodi.

Hormonaalne ravi

Hormonaalset ravi kasutatakse endometrioosiga naiste krooniliste valulike sümptomite raviks, kasutades hormoonravimeid. Nende hulka kuuluvad rasestumisvastased pillid, suguhormoone sisaldavad intrauteriinseadmed (IUD), progesterooni ja östrogeeni sisaldavad pillid, naha- või lihasensüümidega sissejuhatus

Alternatiivsed ravimeetodid

Lisaks hormonaalsetele või kirurgilistele ravivõimalustele võib lõõgastus, toitumine ja kontrollitud valuläve või "mõtte-harjutused" aidata võidelda valu ja stressiga, mida endometrioosi sümptomid võivad tekitada.

Te võite arutada võimalusi oma arstidega, kes saavad pakkuda täiendavaid koduseid ravimeid, mida saate teha kodus või asutustes, mis pakuvad erinevaid ravimeid või tugi- ja motivatsiooni eesmärgil töötavate spetsialistide rühmi.

Millised on võimalikud kõrvaltoimed ja riskid?

Iga Endometrioosi ravi võib omada külgvalusid. Hormonaalsed ravimid võivad põhjustada kaalutõusu, meeleolumuutusi ja merehaigusi. Kirurgia võib põhjustada haava infektsiooni või anesteesia nagu iga teine operatsioon.

Endometrioosi mõju naise tervisele

Millised on pikaajalised terviseriskid?

Endometrioosiga naistel on suuremad võimalused haigestuda mõnda teise terviserikkumas nähtus, sealhulgas autoimmuunsete haigustesse ja erinevatesse vähitüüpidesse. See võib olla seotud ka kõrgema riskiga emakaväliseks raseduseks ja emakasiseseks kasvajaks lapseootel naisel.

Kuidas endometrioos mõjutab seksuaalelu?

Valulikud sümptomid võivad seksuaalsust mõjutada ja mõjutada soovi, vähendada rõõmu, mida naine tunneb seksuaalvahekorra ajal, ja kaasa tuua tundeid ebakindlusest ja häbist. Inrikom teostatud uuringu kohaselt kogevad naised endometrioosiga seotud probleeme, mis mõjutavad nende seksuaalelu. Kuid see ei tähenda, et naine peaks end lahti laskma. Ta peaks kasutama ravi, et vältida sümptomeid ja toetama oma tervislikku seksuaalelu.

Ennetus

Millised on ennetavate meetmete võimalused?

Kuna endometrioosi tegelikult põhjustavate tegurite kohta pole veel selget teaduslikku tõendusmaterjali, on raske öelda, kas sellele on olemas ennetusmeetmed. Kuigi õiget eluviisi, sh liikumine, tasakaalustatud toitumine, stressi ohjamine, alkoholi ja kofeiini tarbimise piiramine, võib keha jaoks teha palju kasulikku

Millised elustiilifaktorid võivad endometrioosi riski vähendada?

Kuigi ei ole võimalik endometrioosi selgelt vältida, saate oma tervise hoidmiseks teha mitmeid asju, sealhulgas:

  • Tasakaalustatud toitumine
  • Treenimine
  • Kaalule jälgimine
  • Alkoholi ja kofeiini tarbimise piiramine
  • Stressi ohjamine (meditatsioon, jooga, massaaž)
  • Registreeruda pereplaneerimise kriitikas

Lõppude lõpuks, endometrioos ja selle käsitlemine peaks olema naise ja tema arsti vaheline kokkulepe. Kuna seda käsitletakse sageli kui raske selgitusega probleemi, võib see olla raskendav. Kuid selle soojuse ja mõistmise võtmisel suudate end paremini tunda. Ambitsioonikas vajadus luua tugev ühendus naiste heaolu, tervise ja suguelundite häiretega, lubab taas kord mõista, kui oluline on järgida tervislikku eluviisi ja oma kehaga hästi hakkama saada.

Mis on endometrioos?

Endometrioos on seisund, kus emaka limaskest laieneb emaka välisküljele või teistele lähedalasuvatele kudedele, mis põhjustab valu ja muid sümptomeid.

Kuidas saab diagnoosida endometrioosi?

Diagnoosimiseks võib teha ultraheliuuringuid, MRI-skaneerimist ja laparoskoopiat.

Millised on endometrioosi sümptomid?

Endometrioosi sümptomite hulka kuuluvad tugev valu menstruatsiooni ajal, valu vahekorra ajal, viljatus, väsimus ja seedeprobleemid.

Millised on ravivõimalused endometrioosi korral?

Kirurgiline ravi, hormoonravi ja alternatiivsed ravimeetodid nagu toitumine ja elustiili muutused.

Millised on võimalikud kõrvaltoimed ja ohud endometrioosi raviks?

Kirurgilise ravi võimalikud kõrvaltoimed hõlmavad valu, infektsioonide ja armistumise riski. Hormoonravi võib põhjustada kaalutõusu, meeleolumuutusi ja menstruaaltsükli muutusi.

Millised on endometrioosi mõjud naise tervisele?

Endometrioos võib põhjustada viljatust ja kroonilist valu, kuid pikemaajalised mõjud on vähem teada.

Kuidas mõjutab endometrioos seksuaalelu?

Endometrioos võib põhjustada valu seksi ajal, kuid see võib olla ka ravitav.

Millised on ennetusmeetmed endometrioosi korral?

Ennetavad meetmed hõlmavad kaalu kontrolli, tervislikku toitumist ja regulaarset treeningut. Hormonaalset kirurgilist rasestumisvastast vahendit võib kasutada ka riski vähendamiseks.
Sarnased artiklid:
Pcos - Põhjused Ja Ravivõimalused

PCOS ehk polütsüstiliste munasarjade sündroom on hormonaalne häire, mis mõjutab paljusid naisi. See on seisund, mille korral naise munasarjad toodavad rohkem meessuguhormoone [...]

Vaagnapõhjalihaste Tugevdamine - Lihtsaimad Harjutused

Naiste tervis on alati olnud oluline teema, mistõttu on tähtis hoolitseda oma keha eest igal võimalikul moel. Üks oluline aspekt on vaagnapõhjalihaste tugevdamine, mida võib [...]

Krtr.ee

Kaunis Reaalne Tark Rõõmsameelne

Kaunis Reaalne Tark Rõõmsameelne (K.R.T.R) - Sinu teejuht naiseks olemise rõõmudesse. Täis inspireerivaid lugusid, kasulikke nõuandeid ja kaunist sisu, mis kõnetab iga naist. Ole reaalne, ole tark, ole rõõmus - ole K.R.T.R naine!