Krtr.ee - Kaunis Reaalne Tark Rõõmsameelne

Pcos - Põhjused Ja Ravivõimalused

PCOS ehk polütsüstiliste munasarjade sündroom on hormonaalne häire, mis mõjutab paljusid naisi. See on seisund, mille korral naise munasarjad toodavad rohkem meessuguhormoone kui tavaliselt ning sellega kaasnevad menstruaaltsükli häired, viljakusprobleemid ja paljud teised sümptomid. See artikkel annab ülevaate PCOS-i sümptomitest, põhjustest, diagnoosimisest ja ravivõimalustest ning kuidas see mõjutab naiste tervist.

Mis on PCOS? PCOS ehk polütsüstiliste munasarjade sündroom on hormonaalne häire, mis mõjutab naise munasarju. See seisund mõjutab umbes 10% reproduktiivses eas naistest. Kui teil on PCOS, siis võib teil olla palju pisikesi tsüste munasarjades, mis põhjustavad hormonaalseid muutusi.

Kes võivad PCOS-i põdeda? Kuigi PCOS võib mõjutada kõiki reproduktiivses eas naisi, on mõned faktorid, mis võivad suurendada selle esinemise riski:

 • Ülekaalulisus või rasvumine
 • Pärilikkuse tegurid
 • Muud hormonaalsed häired
 • Kõrge insuliinitase
 • Vähene füüsiline aktiivsus

Miks on oluline PCOS-ist rääkida? PCOS võib mõjutada nii naise füüsilist kui ka vaimset tervist. See võib põhjustada tõsiseid viljakusprobleeme, mis võivad raseduse saavutamise raskeks või võimatuks muuta. PCOS võib samuti suurendada naise riski diabeedi, südamehaiguste ja teiste terviseprobleemide tekkeks. Seetõttu on oluline seda seisundit ravida ja sellest rääkida.

PCOS-i sümptomid

PCOS-i sümptomid võivad paljudel naistel varieeruda. Siin on mõned levinumad sümptomid:

Menstruaaltsükli häired

PCOS võib põhjustada ebaregulaarseid menstruaaltsükleid, mis tähendab, et menstruatsioon võib olla liiga sageli või ka liiga harva. Mõned naised võivad menstruatsiooni üldse mitu kuud järjest olla ilma, et neil oleks perioode.

Hormonaalsed muutused

PCOS põhjustab naistel hormonaalseid muutusi, mis võivad avalduda nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt. See võib kaasa tuua aknet, hirsutismi (liigne karvakasv), juuste väljalangemist ja muutusi kehakaalus.

Viljakusprobleemid

Kuna PCOS võib põhjustada ebaregulaarset menstruaaltsüklit, on rasestumine probleemne. See seisund võib põhjustada ka ovulatsiooni puudumist, mis muudab viljastumise keeruliseks.

Muud sümptomid

Muud tavalised PCOS-i sümptomid on väsimus, ärevus, depressioon, unehäired ja valud alakõhus.

PCOS-i põhjused

PCOS-i täpne põhjus pole teada, kuid arvatakse, et see võib olla seotud mitme erineva teguriga. Siin on mõned tegurid, mis võivad PCOS-i esinemist mõjutada:

Insuliiniresistentsus

Insuliiniresistentsus on seisund, kus organism ei reageeri normaalselt insuliinile, mille tulemusel suureneb veresuhkru tase. See võib põhjustada hormonaalseid muutusi, mis põhjustavad PCOS-i.

Geneetika

Teatud geneetilised kõrvalekalded võivad suurendada PCOS-i esinemise riski.

Elustiilifaktorid

Elustiili tegurid, nagu ülekaalulisus, vähene füüsiline aktiivsus ja ebatervislik toitumine, võivad samuti PCOS-i esinemist mõjutada.

PCOS-i diagnoosimine

PCOS-i diagnoosimine põhineb tavaliselt erinevate testide ja uuringute tegemisel. Siin on mõned levinumad testid:

Millised testid tuleb teha?

 • Vereproovid hormoonide taseme kontrollimiseks
 • Ultra heli munasarjade uurimiseks
 • Kilpnäärme funktsiooni kontrollimiseks vereproovide abil
 • Suhkurtõve riski hindamiseks vereproovide abil

Kust saab abi?

Kui te arvate, et teil võib olla PCOS, pöörduge oma arsti poole. Arst saab teid testida ja anda soovitusi ravi kohta.

PCOS-i ravi

PCOS-i raviks pole ühtset ravi. Ravi sõltub inimese eelistustest ja sümptomite raskusest. Siin on mõned levinumad ravivõimalused:

Tervislik eluviis

Tervislik eluviis on esimene samm PCOS-i ravimisel. See hõlmab tervisliku toitumise valimist, füüsilist aktiivsust ja stressiga tegelemist. Tervislik eluviis võib aidata vähendada sümptomeid ja parandada üldist tervist.

Ravimid

Ravimid, nagu suukaudsed rasestumisvastased tabletid ja metformiin, võivad aidata stabiliseerida hormoonide taset ja vähendada sümptomeid.

Kirurgia

Harvadel juhtudel võib kirurgia olla vajalik, kui tsüstid on suured ja põhjustavad valu või ebamugavust.

PCOS ja naiste tervis

PCOS-i mõju üldisele tervisele

PCOS võib mõjutada naise üldist tervist. See võib suurendada diabeedi, südamehaiguste ja muude terviseprobleemide riski.

Millised terviseprobleemid võivad tekkida seoses PCOS-iga?

PCOS võib suurendada järgmiste terviseprobleemide riske:

 • Diabeet
 • Südamehaigused
 • Unearterite haigused
 • Unehäired
 • Depressioon ja ärevus

Kokkuvõte PCOS-ist

PCOS on hormonaalne häire, mis mõjutab paljusid naisi ja võib esineda erinevate sümptomitega. See seisund võib põhjustada tõsiseid viljakusprobleeme, mõjutada elukvaliteeti ja suurendada teatud terviseprobleemide riski.

Mis on oluline meeles pidada?

Kui arvate, et teil võib olla PCOS, siis on oluline pöörduda arsti poole. Õigeaegne diagnoosimine ja ravi võivad aidata vähendada sümptomeid ja parandada teie üldist tervist.

Mis on PCOS?

PCOS ehk polütsüstiliste munasarjade sündroom on hormonaalne häire, mille korral naise munasarjad toodavad liiga palju meessuguhormoone.

Kes võivad PCOS-i põdeda?

PCOS võib esineda igas eas naistel, kuid enamasti diagnoositakse seda fertiilses eas naistel.

Millised on PCOS-i tüüpilised sümptomid?

PCOS-i sümptomiteks on kõikumised menstruaaltsüklis, viljakusprobleemid, akne, karvakasvatus, ülekaalulisus ja insuliiniresistentsus.

Millised on PCOS-i põhjused?

PCOS võib olla tingitud insuliiniresistentsusest, geneetilistest faktoritest või elustiilist.

Kuidas diagnoositakse PCOS-i?

Diagnoosimiseks tehakse vereanalüüsid, ultraheliuuringud ja anamnees.

Millist ravi pakutakse PCOS-i korral?

Ravi võib hõlmata tervisliku eluviisi edendamist, ravimeid või kirurgiat.

Millised terviseprobleemid võivad tekkida seoses PCOS-iga?

PCOS võib kaasa tuua depressiooni, diabeedi, südameprobleemid ja unehäired.

Kas on olemas võimalust PCOS-i ärahoidmiseks?

Parim viis PCOS-i ennetamiseks on tervisliku elustiili hoidmine, regulaarne arstlik kontroll ja kaalukontroll.
Sarnased artiklid:
Menstruatsioon - Ebaregulaarsed Tsüklid Ja Nende Lahendused

Menstruatsioon on naiste elus väga oluline osa. See on keha füsioloogiline protsess, mida naised kogevad puberteedieas ja jätkub kuni menopausini. Selle protsessi [...]

Naise Viljakuse Säilitamine - Tänapäevased Võimalused

Naise viljakus on tema elus oluline teema. Oma keha võimet rasestuda ja last kanda peetakse paljude naiste jaoks unistuseks ning palju kellelegi on see kodu rajamise eesmärk. [...]

Krtr.ee

Kaunis Reaalne Tark Rõõmsameelne

Kaunis Reaalne Tark Rõõmsameelne (K.R.T.R) - Sinu teejuht naiseks olemise rõõmudesse. Täis inspireerivaid lugusid, kasulikke nõuandeid ja kaunist sisu, mis kõnetab iga naist. Ole reaalne, ole tark, ole rõõmus - ole K.R.T.R naine!