Suguhaigused on haigused, mis levivad peamiselt seksuaalse kontakti kaudu. Suguhaigused võivad olla põhjustatud viirustest, bakteritest või parasiitidest. Kõige levinumad suguhaigused on HIV, süüfilis, gonorröa, klamüüdia, HPV ja herpes.
Suguhaigused levivad peamiselt seksuaalse kontakti kaudu. Need võivad levida ka emalt lapsele sünnituse ajal. Suguhaigused võivad levida ka siis, kui kasutatakse halva kvaliteediga rasestumisvastaseid vahendeid, jagatakse süstlaid või narkootikume.
Suguhaiguste sümptomid
Naiste suguhaiguste sümptomid
TupevoolusSuguhaiguste üheks sümptomiks võib olla ebaharilik tupevoolus. Tupevoolus võib olla vesine, paks või halva lõhnaga. Voolus võib olla ka verine või rohekas.
Sügelus ja põletikulisusSuguhaigus võib põhjustada suguelundite sügelust ja põletikulisust. Sügelus võib olla intensiivne ja võib kesta mitu päeva.
Valulik urineerimineMõned suguhaigused võivad põhjustada valulikku urineerimist. See võib olla tingitud mehhaanilisest ärritusest või infektsioonist.
Meeste suguhaiguste sümptomid
Suguti eritisMõned suguhaigused võivad põhjustada suguti eritist. Eritise värv ja konsistents võivad varieeruda sõltuvalt haiguse tüübist.
Sügelus ja põletikulisusSuguhaigus võib põhjustada suguelundite sügelust ja põletikulisust meestel. Sügelus võib olla intensiivne ja võib kesta mitu päeva.
Valulik urineerimineMõned suguhaigused võivad põhjustada valulikku urineerimist. See võib olla tingitud mehhaanilisest ärritusest või infektsioonist.
Sugulisel teel levivate haiguste testimine
Kui sageli peaksid end testima
Suguhaiguste testimine peaks toimuma vähemalt kord aastas. Inimestel, kellel on sageli juhuslikke seksuaalpartnereid, tuleks end testida sagedamini.
Kus ja kuidas testida
Suguhaiguste testimine on võimalik arsti juures, kliinikus või tervishoiuasutuses. Testimise käigus kasutatakse tihti uriini, vere või tupeseina proovi. Testimisel kasutatavad meetodid ja proovide võtmise aeg võivad erineda sõltuvalt haigusest.
Kuidas ennetada sugulisel teel levivaid haigusi
Kondoomi kasutamine
Kondoomi kasutamine on kõige tõhusam viis sugulisel teel levivate haiguste ennetamiseks. Kondoomi tuleks kasutada iga seksuaalse kontakti korral.
Partneri testimine
Kui inimene on suhtes ja teab, et tema partner võib olla kokku puutunud suguhaigustega, tuleks partnerit testida. See vähendab võimalust haiguse levikuks.
Regulaarsed tervisekontrollid
Regulaarsete tervisekontrollidega on võimalik vältida sugulisel teel levivate haiguste levikut. Arst saab tuvastada haiguse varajases staadiumis ja alustada ravi kohe.
Suguhaiguste ravimine
Millised on ravivõimalused
Suguhaiguste raviks võib kasutada ravimeid, antibiootikume või viirusevastaseid ravimeid. Ravi kestus ja meetodid võivad erineda sõltuvalt haigusest.
Millised on tagajärjed, kui ravimata jätta
Kui suguhaigusi ei ravita, võib see põhjustada mitmeid tüsistusi ja terviseprobleeme, sealhulgas viljatust, neerupuudulikkust ja isegi surma.
Naiste tervis ja suguelundid
Kuidas hoolitseda oma suguelundite eest
Naistel tuleks teha regulaarseid tervisekontrolle ja testida suguhaiguste suhtes. Naised peaksid vältima ka vaginaalset douchingut, kuna see võib põhjustada pH tasakaalu häirimist.
Millised suguhaigused võivad mõjutada naiste üldist tervist
Suguhaigused võivad mõjutada naiste üldist tervist. Suguelundite haigused võivad põhjustada kroonilisi valu- ja põletikulisi haigusi ning suurendada riski arendada teisi terviseprobleeme, nagu näiteks emakakaelavähk.
Seksuaaltervis
Kuidas seksuaaltervis mõjutab kogu tervist
Seksuaaltervis mõjutab kogu tervist. Halb seksuaaltervis võib põhjustada paljusid terviseprobleeme, sealhulgas psühholoogilisi probleeme ja hormonaalseid probleeme.
Kuidas säilitada head seksuaaltervist ja vältida sugulisel teel levivaid haigusi
Head seksuaaltervist saab säilitada, hoolitsedes oma keha eest, vältides kiirustamist seksuaalsuhtes ja kasutades kondoomi. Lisaks tuleks regulaarselt testida suguhaiguste suhtes ning vältida juhuslikke seksuaalpartnereid.
Mida tasub meeles pidada suguhaiguste osas
Suguhaigused on haigused, mis levivad peamiselt seksuaalse kontakti kaudu. Ennetavaid meetmeid võttes saab haiguste levikut vältida.
Kuidas hoida oma suguelundeid ja seksuaaltervist tervena
Suguelundite ja seksuaaltervise tervena hoidmiseks tuleks teha regulaarseid tervisekontrolle, kasutada kondoomi ja vältida juhuslikke seksuaalpartnereid.
Millised on levinumad suguhaigused?
Mis on suguhaiguste peamised sümptomid?
Kuidas saab suguhaigustest testida?
Kui sageli peaksin testima suguhaiguste suhtes?
Kuidas saab suguhaiguste levikut vältida?
Millised on ravivõimalused suguhaiguste puhul?
Millised on tagajärjed, kui suguhaigusi ei ravita?
Kuidas saab hoolitseda enda suguelundite eest?
