Tervisliku eluviisi tähtsus ja treeningu mõju kehale. Järgides tervislikku elustiili, võime end paremini tunda ja olla tervemad. Treening on tervisliku eluviisi üks oluline komponent, mis mitte ainult ei paranda füüsilist tervist, vaid aitab ka vaimset tervist hoida. Siiski on treeningu ja taastumise tasakaal väga oluline, et vältida keha ületreenimist ja vigastusi. Selles artiklis käsitleme, kuidas eeskujulikult taastuda pärast treeningut.
Treening
Sobiv treeningu vorm
Ideaalis peaksid valima treeningu, mis sobib sulle ja mis ei ole liiga intensiivne sinu füüsiliste võimete jaoks. Lisaks üldisele treeningule, mis hõlmab südame-veresoonkonna treeningut, tugevustreeningut ja venitamist, on hea lisada ka mõni spordiala, mis sulle meeldib. Nii teeb treeninguga tegelemine rohkem rõõmu ja vähendab keha ületreenimise riski.
Treeningu intensiivsus ja kestvus
Treeningu intensiivsus ja kestvus peaksid vastama sinu füüsilisele vormile, kuid üldiselt soovitatakse teha vähemalt 150 minutit mõõdukat treeningut nädalas. Ära unusta, et ka lühike ja intensiivne treening võib olla efektiivne, kuid see peaks olema tasakaalus taastumisajaga.
Treeneri nõuanded
Hea treener suudab leida sinu jaoks sobiva treeningu ja soovitada õigeid harjutusi. Samuti võib ta jagada väärtuslikke nõuandeid taastumise kohta. Kui sul on võimalus, siis soovitame kindlasti treeneri abi kasutada.
Taastumine
Miks taastumine on oluline
Taastumine on sama tähtis kui treening ise. Taastumine annab kehale aega oma lihastel taastuda, aidates neil tugevamaks saada. Samuti aitab see vähendada lihaskahjustuste riski ja parandab treeningu tulemusi.
Kuidas keha taastub
Peale treeningut taastub keha kahel viisil - ühelt poolt taastub energiaressurss, teisalt taastuvad ka lihased. Taastumisprotsess võib võtta aega mitmeid tunde, seega on oluline anda kehale piisavalt aega taastumiseks.
Taastumisvõimalused
- Kerge jalutuskäik või venitusharjutused
- Massaaž
- Vesivõimlemine
- Saun
- Magamine
Venitused
Miks venitamine on oluline
Regulaarne venitamine aitab parandada lihaste painduvust ja liigeste liikuvust. Samuti vähendab see vigastuste riski ja aitab lõõgastuda pärast treeningut.
Erinevad venitusharjutused
- Jalgade venitamine
- Käte venitamine
- Kaela venitamine
- Tagumiku venitamine
- Torso venitamine
Venitamise põhitõed
Pea meeles, et venitamisel ei tohi valu tunda. Lisaks on oluline hingamist kontrollida ja hoiduda kiiretest liigutustest. Venitusharjutused peaksid olema mugavad ja neid peaks tegema kogu kehale.
Uni
Une tähtsus
Une tähtsus taastumiseks on hindamatu. Uni taastab keha ja vaimu ning aitab organismil edaspidi paremini treeningutega toime tulla.
Kuidas uni aitab taastuda
Mida paremini magame, seda parem on meie keha taastumine. Une ajal eritub hormoon nimega kasvuhormoon, mis aitab lihaseid taastada ja parandada. Samuti aitab uni väärtuslikku energiat koguda ja parandab meeleolu
Õiged magamisharjumused
- Aeg magama minna: püüa minna voodisse ja tõuse üles samal ajal igapäevaselt
- Ei ekraanid enne magamaminekut: enne magama minemist väldi arvuti või teleka vaatamist
- Vaba magamiskoht: loo oma magamistoas mugav ja rahulik keskkond
- Õige temperatuur: hoia magamistoas mõnusat temperatuuri
Stressi maandamine
Stressi mõju kehale
Regulaarne stress põhjustab immuunsüsteemi nõrgenemist, mis muudab keha vastuvõtlikumaks haigustele ja kahjustustele. Samuti võib see vähendada treeningu efektiivsust.
Stressi maandamise meetodid
- Jooga
- Meditatsioon
- Hingamisharjutused
- Kunstiteraapia
- Lõõgastav muusika
Stressi leevendamine lõõgastumisharjutustega
Pärast pingelise päeva võib abiks olla lõõgastumisharjutus või meditatsioon, et taastada tasakaal ning vähendada stressi ja ärevust. Lõõgastumisharjutusi võib teha igal ajal, igas kohas ja need ei võta palju aega.
Pingete leevendamine
Keha pingetest tingitud valud
Pikka aega samas asendis viibimine võib põhjustada pingete ja valude teket. Selleks, et vältida pingetest tingitud valu, on oluline regulaarselt venitada ja lõõgastuda.
Pingete leevendamise meetodid
- Massaaž
- Soojenduspadjad
- Jahutavate geelide kasutamine
- Füsioteraapia
- Kiropraktika
Massaaži tähtsus taastumisel
Massaaž võib olla suurepärane viis keha pingete leevendamiseks ja taastumiseks. See parandab vereringet, aitab vältida vigastusi ja vähendab lihaste valu.
Toitumine
Õige toitumine taastumisel
Nõuetekohane toitumine on treeningu ja taastumise võti. Kõrge süsivesikute ja proteiinisisaldusega toidud võivad aidata kiirendada keha taastumist ja parandada lihaste kasvu.
Tervislikud toiduvalikud
- Kalad ja mereannid
- Küllastumata rasvad
- Täisteratooted
- Pähklid ja seemned
- Värsked puu - ja köögiviljad
Toitainete tähtsus taastumisel
Valgud, süsivesikud, vitamiinid ja mineraalained on olulised toitained, mida vajame keha taastumiseks. Süsivesikud annavad energiat, valgud aitavad kaasa lihaste taastumisele ning vitamiinid ja mineraalained parandavad immuunsüsteemi tööd ja aitavad organismil toime tulla stressiga.
Taastumise olulisus treeningul ja meetodid taastumiseks. Loodame, et sellest artiklist leidsid paljud naised endale kasulikku infot ning et nad võtavad sellest omaks uusi harjumusi ja muudavad taastumise pärast treeningut oma osaks.
Miks on oluline pärast trenni taastuda?
Millised on erinevad taastumisvõimalused?
Kui kaua peaks taastumine kestma pärast treeningut?
Kas venitamine enne või pärast treeningut on parem?
Kui oluline on uni pärast treeningut?
Kuidas maandada trennist tingitud stressi?
Milline on õige toitumine taastumisel?
Kui tihti peaksin taastumise meetodeid kasutama?
