Juba ammu on teada, et karjääri edukas arendamine võib tähendada suurt pingutust. Ometi ilmnevad sageli takistused, mis võivad karjääriplaani pidurdada. Antud artiklis käsitleme karjääri takistusi ja jagame nippe nende ületamiseks.
Millised takistused võivad karjääri arengut takistada?
Madal enesehinnang ja eneseusaldus
Võib juhtuda, et peale väikese ebaõnnestumist või negatiivse töö hindamise tekib meil madal enesehinnang ja eneseusaldus. See võib saada suureks takistuseks oma karjääri arendamisel. Probleemi lahendamiseks tasub õppida tundma oma tugevusi ja oskusi. Osaleda koolitustel, seminaridel ja arendada ennast erialaselt.
Diskrimineerimine töökohal
Diskrimineerimine on tihti probleemiks eriti naissoost töötajate jaoks. Näiteks ebavõrdne palk, võimaluste puudumine, kuna naine võib tulevikus rasestuda ning jääda pikemaks ajaks koju. Selleks, et diskrimineerimist vältida, on oluline jälgida oma õigusi ning vajadusel pöörduda ametivõimude poole.
Ebapiisavad juhtimisoskused
Juhtimisoskused on olulised igas ametis töötamisel. Kui sa pole hea juht, võib see takistada sinu karjääri arengut. Seepärast tasub õppida erinevaid juhtimisvõtteid, osaleda koolitustel ning soovi korral ka mentorlusprogrammides.
Probleemid enesearenguga
Kui oled samal ametikohal pikka aega töötanud, võib juhtuda, et sul tekib samasugune igavustunde ning sa ei arene. Selleks, et seda vältida, tasub võtta vastutust ja juurutada oma igapäevaellu uusi harjumusi nt. avastada uusi huvitavaid teemasid erialaselt, osaleda seminari või projektides.
Eneseareng ja motivatsiooni suurendamine
Kuidas arendada oma oskusi ja teadmisi
Kui oled oma ametis iseäranis tõeliselt hea, on oluline seada uusi väljakutseid. Selleks, et end arendada, tasub võtta aega ning arendada oma teadmisi ning oskusi valdkonnast väljapoole. Näiteks osaleda koolituste ning seminaridel erinevatel teemadel.
Plaanide seadmine ja eesmärkide täpsem defineerimine
Järjepidevuse säilitamine ning teekaardi rajamine aitab sul saada aru, mis su karjäär sihiks on. Sina oled oma karjääri korraldaja ning vastutad enda eest, et iga päev oma eesmärkide ja plaanide poole liiguksid. Seepärast, tasub lisada päevaplaanidesse väikeseid sisseastumisi, mille käigus on võimalik oma eesmärke saavutada.
Motivatsiooni tagamine läbi enesehüpnoteraapia
Enesehüpnoos on hea võimalus, kuidas saate tagada, et olete saavutamas oma eesmärke. Lõdvestumine ja keskendumine oma eesmärkidele juhendab meeli entusiastlikumaks karjääri eesmärkide poole püüdlema.
Juhtimisvõtted ja läbirääkimisoskused
Olulised juhtimisoskused
Hea juhtimisoskus on karjääri arendamise jaoks oluline. Kuidas luua head meeskonda, teha otsuseid, tulemusekontrolli? Kuidas olla tõhusalt kommunikatiivne ning tõhus probleemide lahendamisel? Just sellised oskused aitava edakaveks karjääris.
Läbirääkimiste olulisus
Töökohal on läbirääkimisoskus samuti oluline. Oluline on suhelda läbirääkimistel selgelt ning veenvalt ennast väljendada, rõhutada enda vajadusi. Enesekindluse näitajaks on ka mõistmine, mis on vastaspoolel enda jaoks oluline, et koostada sobivad lahendusvariandid mõlema ootustele.
Kuidas arendada läbirääkimisoskusi
Kui tekkib vajadus oma läbirääkimisoskuste arendamiseks, tasub proovida järgmist:
- Osaleda koolitustel, seminaridel, õpikodadel ning praktilistel läbirääkimiste töötubadel.
- Analüüsida enda senist tegevust. Mida tegid õigesti? Mida oleks võimalik teisiti teha?
- Oma teadmiste ja oskuste täpsustamiseks tasub otsida juhtumite näiteid ning probleeme koos lahendada.
Karjäärinõustamine
Millal ja miks karjäärinõustamist otsida?
Vahel võib juhtuda, et iseendaga vaieldes jätame olulise kõrvale ning vajame professionaalset abi ning suunapuud. Karjäärinõustamine võib seepärast olla oluline selleks, et luua endale arusaadav ja täpne plaan oma karjääri edasi arendamiseks.
Millist tüüpi karjäärinõustamist valida?
Karjäärinõustajaid on erinevaid ning seetõttu on oluline ka ise sisuliselt valida sobilik nõustaja. Parim viis selleks, et teada saada, mis sobib, on uurida karjääriteenuste osutajate tutvustusi ning taustauuringuid. Tasuta ja professionaalset karjäärinõustamist saate taotleda ka Eesti Töötukassa kaudu.
Kuidas kasutada karjäärinõustamist oma karjääri arendamiseks?
Professionaalse karjäärinõustamise abil saate endas äratada uusi ideid ning võimalusi arenguks, suunates sammusid neile seosesse. Nõustaja abiga saate koostada enda karjääriga seotud plaani ning saate kinnitust oma soodete vaatlustele, mida olete iseenda kohta teadnud.
Selle artikli eesmärk oli tutvustada karjääri takistusi ning jagada nippe nende takistuste ületamiseks. Oluline on enda arendamine ja enesehinnangu tõstmine, juhtimisoskuste arendamine ning karjäärinõustaja abi kasutamine. Nendele punktidele keskendumine aitab niivõrd takistusi ületada, kui liikuda suurema enesekindlusega oma karjääri edasiarendamisel.
Mis on karjääri takistused?
Kuidas madal enesehinnang ja eneseusaldus võivad takistada karjääri arengut?
Kuidas saab eneseareng suurendada motivatsiooni?
Kuidas saab arendada juhtimis- ja läbirääkimisoskusi?
Kuidas valida sobivat karjäärinõustamist?
Kas karjäärinõustamine on vajalik?
Kuidas kasutada karjäärinõustamist oma karjääri arendamiseks?
Kuidas saab diskrimineerimist töökohal vältida?
